Pécs mindig is fontos kulturális központnak számított mind regionális, mind országos szinten. Éppen ezért minden kultúraközvetítő intézmény, mely hozzájárul a „Mecsek ékkövének” és általa az ország kulturális sokszínűségéhez, helyet kell, hogy kapjon a köztudatban. Ennek szellemében ismerkedjünk meg a Pécsi Magyar –Orosz Társasággal.
Az orosz kulturális szervezeteknek nincs könnyű dolgok Magyarországon a nem is olyan régi történelmi események miatt. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy ez a feszültség a politikai-ideológiai harcokból ered. Ettől a Társasághoz hasonló non-profit, közhasznú kultúraközvetítő szervezetek elhatárolódnak – egyetlen céljuk a kulturális értékek kimentése és megőrzése a történelem viharos sodrásában, hogy az utókor is megismerhesse őket.
Ennek a szellemében nyitotta meg kapuit a Pécsi Magyar Orosz Társaság is 1997 február 28.-án Kocsis Jelena kezdeményezésére. A rendszerváltás utáni időszakban az orosz kultúra is gyorsan feledésbe merült, így a társaság alakulásának célja tulajdonképpen az orosz nyelvterület képviselőinek egyesítése a hagyományőrzés és a kultúra-propaganda égisze alatt.
Fő missziója ma a magyar-orosz nyelvterületen élő népcsoportok közötti kultúraközvetítés, valamint az orosz kulturális értékek megismertetése és az orosz nyelv népszerűsítése. Ez nem üres kijelentés, hanem igazi célkitűzés, melynek érdekében valóban tesznek is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a havonta megrendezésre kerülő összejövetelek színes palettája – a fesztiváloktól kezdve, az interaktív projekteken át, egészen a nyelvtanulási lehetőségekig, minden korosztály megtalálhatja a neki tetsző programot.
Ezek az ingyenes összejövetelek mind kötődnek egy-egy orosz ünnephez, egyházi hagyományhoz vagy népünnepélyhez, és minden hónap második szerdáján, 18.00 órától kerülnek megrendezésre a Civil Közösségek Házában. Hogy konkrét példákat is említsünk, januárban kerül sor a Régi Új Év (Старый Новый Год) megünneplésére, mely Ororszországban január 14-ére esik. A februári ünnep az orosz Farsang, ahol a kegutóbbi alkalommal össznépi palacsintasütés volt a program, mely a Széchenyi téren került megrendezésre és amely osztatlan sikert aratott a résztvevők között. A Széchenyi-téren kívül a Szent István-tér, illetve beltéri rendezvény esetén a Művelődési Ház, a Zsolnay – központ, illetve a már említett Civil Közösségek Háza ad teret a rendezvényeknek, melyre minden érdeklődőt szívesen várnak.
Ezeken a havi gyakoriságú összejöveteleken kívül a Társaság évente megszervez egy igazán nagy rendezvényt is, mely az év fénypontja és amely mindig egy nagyobb ünnephez kötődik. Tavaly az orosz Húsvét volt az éves főműsor témája és a műsor színvonalát és népszerűségét, hogy a rendezvény 4 órás műsorán több, mint 700 látogató vett részt. Az idei évben a Karácsony kerül sorra, melyet 15 lelkes egyesületi tag szervez közösen. A cél itt is a minél színesebb, szórakoztatóbb és egyben informatívabb programterv összeállítása. Ünnepséggel egybekötött hagyományidézés lesz a program, egészen pontosan a harangok szerepének ismertetése az orosz karácsonyi hagyományokban. A nyelvi programok természetesen itt is teret kapnak, hogy kialakuljon egy közös, kötetlen nyelvhasználat, illetve hogy ez természetessé, ösztönössé váljon a résztvevő gyerekek értékrendjében is.
Az eddigi tapasztalatok szerint számítani lehet az interaktív terem, az iparművészeti kiállítás és a hagyományos orosz szokások felelevenítésének élményére. A szórakoztatás mellett a nyelvtanulást népszerűsítő, illetve a nyelvgyakorló programok külön csoportot képeznek és fontos szerepet kapnak az egyes rendezvények műsorában – már az azokra szóló meghívók is kétnyelvűek!
Ha már a kétnyelvűségnél tartunk – a nyelvtudás, bár előny, de nem elvárás a Társaság életébe való bekapcsolódáshoz. A jelenlegi tagok fele oroszul beszélő és értő magyar, egyharmaduk orosz származású, a többiek pedig oroszul nem beszélő magyarok. Látható, hogy bár alapvetően olyan személyekre, csoportokra koncentrál, ahol már csírájában megvan a kulturális kapocs, ám a személyes érdeklődés, a nyitottság és a motiváció ugyanolyan fontos.
A cél, hogy minél szélesebb körben felkeltsék az érdeklődők figyelmét, így a már emlegetett program-palettán felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt kínálnak a szervezők programokat. A fiatalok (az egészen kicsiktől egészen a gimnazistákig és egyetemistákig) természetesen kiemelt célcsoportnak számítanak, különböző okokból. Például a legutóbbi, kifejezetten gyerekeknek szóló program a december 6.-án megrendezett Télapó (oroszul: Fagy Apó) műsor volt, melyen húsz, 2-14 év közötti gyermek vett részt és amely nyelvgyakorlási lehetőségekkel és ajándékosztással összekapcsolva ismertette az ismert ünnep orosz hagyományait a résztvevőkkel.
A gyerekek érdeklődésének felkeltése a kultúra túlélésének kulcsa, a fiatalok részvétele pedig segít felzárkózni a mai rohamosan fejlődő világhoz. Mint ahogy az orosz nyelvoktatás elterjesztése kiemelt feladata a Társaságnak, így nagy figyelmet fordít a szülők figyemének felkeltésére is. Amellett, hogy maguk is feleleveníthetik kapcsolatukat kulturális gyökereikkel, ők a generációs hagyományőrzés alappillérei – segítségükkel kialakítható a az orosz kultúra szeretete és megőrzésének szándéka az új generációkban, mely a szervezet végső célja.
Ezekért a célokért küzd a lelkes, dinamikus csapat, akik a Társaság magját alkotják. Az összetartáshoz és hozzáértéshez nem férhet kétség, hiszen az alapító tagok közül jelenleg még kilencen aktívan közreműködnek a Társaság életének megszervezésében. Borisz Jaksov úr három éve tölti be az elnöki tisztséget és Szemerédi Mária, egyetemi oroszprofesszor látja el az alelnöki teendőket, akinek szenvedélye az orosz kultúra iránt motorként hatja a Társaság működését.
Bár a régi csapat töretlen lelkesedéssel küzd, ám Jaksov úr úgy véli, szükség lenne egy kis vérfrissítésre a szervezet életében. Szerencsére két éve éve a Társaság kapott egy új, fiatalos lendületet kivételes fiatal lány, Yazhyan Terézia, örmény-orosz nyelvtanár és tolmács, valamint Magasi Ágnes, kommunikáció-orosz szakos hallgató személyében, akik dinamizmusa új hátszelet adott a Társaság működésének. Természetesen a csapat még folyamatosan keresi a lelkes, fiatal – egy hónapja például 15 fiatalt invitáltak meg egy közös ötletbörzére, mely során remek ötletek születtek, többek között egy orosz nyelvű iskola nyitása, ahol a fiatalok struktúrált keretek között, rendszeresen és tematikusan ismerkedhetnének meg a nyelvvel. Emellett a jelenlegi gazdasági status quo, vagyis az orosz piac terjeszkedése Európában arra mutat, hogy érdemes az orosz nyelvet magas fokon elsajátítani, hiszen számos különböző szakma keretében lehet ezt a tudást kamatoztatni. Ezen program megszervezését egy résztvevő, Olga Zagorac kisasszony szívesen elvállalta, természetesen a Társaság, valamint az egyéb segítő szervezetek és személyek állandó támogatásával.
A regionális programokon kívül a Társaság részt vesz annak az országos hálózatnak a kultúraközvetítő programjában, mely alapja a jelenleg Magyarországon működő, 17 orosz-magyar társasággal fenntartott aktív kapcsolat. E kooperáció menedzselése és fenntartása a Koordinációs Tanács feladata, ami minden második hónapban meghatározza az irányelveket és az akcióterveket egy gyűlés keretében, majd eljuttatja azokat a regionális társaságoknak a budapesti Orosz Kulturális Központon keresztül, ahol orosz-magyar társaságok kapcsolatrendszerének szálai összefutnak. A Koordinációs Tanács tartja továbbá fennt a kommunikációt a Külügyminisztériummal, és általa a külföldi partnerekkel, ahonnan az anyagi támogatások egy részét kapjuk. Legnagyobb orosz partnerünk a Россотрудниичество nevű szervezet (magyarra nehéz lefordítani, nagyjából annyit tesz hogy Orosz Együttműködés). Ezekre civil, közhasznú társaságként természetesen szükségünk van, hiszen alapvetően fenntartásunkat és a közösségi programokat a tagdíjakból, illetve a támogatók adójának felajánlott 1%-aiból finanszírozzuk. Egy-egy nagyobb rendezvényhez az azzal méretarányos támogatást többnyire az anyaországi szervezetek biztosítják a külügyminisztériumi kapcsolatokon keresztül. A legközelebbi ilyen program 2014. február 01.-én várható, amikor is szeretnénk a Széchenyi téren nyilvános vetítést rendezni a téli olimpiáról, mely Oroszországban, Szocsi (Cочи) városában kerül megrendezésre. Ezt a tervet a küldföldi partnereken kívül a budapesti Központ, valamint a magyarországi orosz attasé is támogatja, és a pécsi Városháza beleegyezése esetén a a Társaság teljes lendülettel veti bele magát a megszervezésbe.
Ezen kívül kapcsolatban a Társaság jó kapcsolatot a pécsi Nemzetiségi Tanáccsal, akiktől bár függetlenül működnek, ám akiken keresztül lehetőség adódik egyéb, szláv nyelvű egyesületekkel való együttműködésre, mint például a horvát, a ruszin, vagy az ukrán nemzetiségi szervezetek. Ezen kívül az idei év különleges a szláv nemzetiségek számára – a Nemzetiségi Tanács évente megszervezi a Nemzetiségek Napját, mely keretében minden évben bemutatásra kerül egy-egy nemzetiség és ebben az évben a ruszin, a szerb, a lengyel és az orosz nemzetiségű egyesületek kaptak a lehetőséget a program összeállítására. Ez egy kitűnő lehetőség a kapcsolatteremtésre a fentebb, az ismerkedésre és a tapasztalatcserére a többi társasággal és persze a látogatókkal.
Végül ami a jövőbeni terveket illeti – több irányvonal is van, melyek mentén a Társaság szeretne elindulni. Az egyik ilyen irány a már említett új, fiatalos profil kiépítése, mely érdekében több iskolában is szeretne a Társaság tájékoztató előadásokat tartani.
A másik perspektíva egy külföldi szervezettel, az Orosz Világ Alapítvánnyal való együttműködés, aki már eddig is óriási mértékben hozzájárult a pécsi orosz kulturális élethez, hiszen 2010. május 19.-én egy, a Pécsi Tudományegyetemmel kötött együttműködési megállapodás keretében hozzájárult a PTE Bölcsészettudományi Karán található „Orosz Központ” létrehozásához, Magyarországon másodikként Budapest után. Ez a központ szolgálhatna kulturális fellegvárként és számos program megrendezésének helyszíne, központja lehetne (vitaklubok, könyvklubok, beszélgető-körök).
A Társaság tagjai bíznak abban, hogy fáradozásaikat és törekvéseiket végül siker koronázza. Érzik a jövő szelét, nem félnek szembenézni a kihívásokkal, és bár a támogatást mindig szívesen fogadják, de akárhogyan is alakul, mindig kitartanak és sosem hátrálnak.
Aki érdeklődik a Társaság munkája iránt, szeretne információkat gyűjteni, részt venni a rendezvények valamelyikén, vagy esetleg bekapcsolódni a Társaság életébe, annak két weboldal is rendelkezésére áll:
• www.russkie.hu
• www.ruspecs.org
Mindkét oldal elérhető orosz és magyar nyelven is, továbbá részletes és aktuális programleírásokat, hasznos információkat, fotókat, videókat, hírleveleket kínálnak a látogatóknak.
Pécs, 2013. december 19.
Horváth Zsófia
PTE FEEK