Nem hétköznapi élményben lehetett részük azoknak, akik a Pécsi Magyar-Orosz Társaság szervezésében összeállított programon vettek részt január 5-én. Az orosz karácsony apropóján megrendezett programon ismeretterjesztő előadást, énekes-zenei számokat egyaránt hallhattunk.
A Pécsi Magyar-Orosz Társaság (PMOT) 1997 februárjában alakult meg a Pécsett élő oroszok és orosztanárok kezdeményezésére. Már kezdetektől fogva nemcsak orosz származású és anyanyelvű emberek válhattak taggá, hanem az összes orosz kultúra és nyelv iránt érdeklődő ember. A PMOT indulása óta egyrészt az orosz ünnepekhez hasonló hagyományos, másrészt kulturális programokat kínál.
A PMOT kapui bárki előtt nyitva állnak. Aki nem beszél oroszul, annak is érdemes ellátogatnia a rendezvényekre, hiszen a fordításról a szervezők mindig gondoskodnak. A társaság tagjai már több alkalommal tettek magyarországi utazásokat: elsősorban olyan helyszínekre utaztak, ahol a szláv kultúra nyomai felfedezhetők.
Persze nem kerülhetjük tovább a forró kását, emiatt az alelnök asszonytól az orosz kultúra és nép – történelmi, politikai okokra visszavezethetően – vegyes hazai megítélése felől is érdeklődtünk. Főleg arra voltunk kíváncsiak, vajon ez a szemlélet nem zavarja-e a társaság sikerességét?
„Magam is érintett vagyok családilag, hiszen akkor tudtam meg, hogy a nagybátyámat is elhurcolták malenkij robotra, amikor a barátnőmet elvittem hozzá, és tökéletes oroszsággal megszólalt. Amikor megkérdeztem tőle, hogy honnan tud oroszul, azt felelte, hogy »kint megtanultam«. Tehát még ekkor sem mesélt a múltról, mert beleivódott, hogy hallgatnia kell erről. Ettől függetlenül a tanáraimról, és másokról, akiket Oroszországban megismertem, csak a legjobbakat tudom elmondani. Sok orosz barátom van”.
Ebben az évben is érdemes részt venni a társaság eseményein: a jövő héten (január 12-én) batyubált tartanak az orosz újév alkalmából a Civil Közösségek Házában. Ahogy említettük, 2013-ban az orosz húsvétot is megünneplik, majd a nyár elején juniálisra várják a szórakozni, kikapcsolódni vágyókat. S nem utolsósorban a gasztronómia szerelmeseit, hiszen az ilyen alkalmakkor a tagok, a részvevők maguk adják össze a finom ételekhez való alapanyagokat, s az elkészítés, majd a fogyasztás öröme tovább erősíti a közösségi élményt.
Gerner András, 2013. Január 06.