+36 30 214 16 90
ruspecs@gmail.com
Facebook
Twitter
YouTube
Flickr
Pécsi Magyar-Orosz Társaság
Pécsi Magyar-Orosz Társaság | Русско-Венгерское общество г. Печ
  • Főoldal
  • Hírek
  • Rólunk
  • Kapcsolat
  • Hírlevel
  • Magyar

Ortodox karácsony 2. rész – Az orosz harangozás története

HírekNincs hozzászólás2013. január 9. szerdaadmin

Jelena Zubovszkája a „Gyógyítás harangszóval” c. könyvében azt írja, hogy „Az orosz kutatók a múlt évszázad 70-es éveiben megállapították, hogy az olyan betegségeket, mint az ok nélküli nyugtalanság, a félelem és az álmatlanság – nagyon jól lehet gyógyítani harangszóval.” Az eredmények nagyszerűek voltak.
A harangokkal lejátszott zeneművek meghallgatása gyógyítja a depresszió súlyos formáit is és más pszichés megbetegedéseket. A harangszó tisztítja a teret és megvédi az embert az olyan varázslásoktól, mint például a rontás és átok stb.
A templomi harangok titokzatos erejében való hit a régi időkbe nyúlik vissza. Régen azt tartották, hogy a harang titokzatos kapcsolatban van a szent erőkkel és az emberi lelkekkel, ő ébreszti az eget és a földet.

Forduljunk a történelemhez : a régi Oroszországban azokat a városokat és falvakat, ahol a járványok idején harangoztak, elkerülték a betegségek. Napjaikban a tudósok is megerősítették azt a tényt, hogy őseink tapasztalatból tudták, hogy a harangzúgás meg-
semmisíti a betegségek mikroorganizmusait, javítja az ember lelki és fizikai állapotát. Az ismert kutató Afanászjev sokévi megfigyelése után arra a következtetésre jutott, hogy a harangszónak gyógyító hatása van. Azt írta, hogy „a nép körében azt hiszik, hogy a legjobb szer a fejfájásra harangozás. Nagyon jót tesz az ilyen betegségeknek, ha saját maguk harangoznak, különösen a szent héten (vagyis húsvétkor)”.
A harangszó hatástalanítja az influenza, a sárgaság és más fertőző betegségek vírusait.
A betegségeket okozó mikróbák molekuláris szerkezete nem viseli el a harangszót. Ha a szobába még ha csak kis harangokat is rakunk, akkor a hangjuk hatására a vírusok kristályos szerkezetté alakulnak és már nem hordoznak semmiféle fertőzést. A harang-szónak nagy hatása van az ember lelki állapotára, pszichéjére. Gnyezdilov szentpéter-
vári pszichiáter már sok éve sikeresen gyógyítja harangszóval a pszichikai megbetegedések egész sorát.

Oroszország később ismerte meg a harangokat, mint Nyugat-Európa vagy a keresztény Kelet országai, de átvételük és a tanulóidő nem tartott hosszú ideig. Oroszországban a harangok a primitív és kevésbé jó hangzású jelző szerkezetekből bonyolult és tökéletes hangszerré váltak, amelyek idővel nagyon nagy méreteket öltöttek. Oroszország már a XVI. században megelőzte az összes többi államot harangjainak számával és méretével. A XVII. században itt már öntöttek olyan ezer pudos (vagyis 1638 kg-os) harang-óriásokat, amelyek számára kísérletezték ki a harang nyelvének azt a különleges fajtáját, ami az orosz harangok hangzásának különleges erősséget és sajátos dallamosságot adott.
Zabélin ismert XIX. századi történész azt írta, hogy „ilyen nagy és ilyen szép harangokat nem lehet találni a világ egyetlen országában sem.”

Oroszország és az orosz Egyház történelmének sorsdöntő eseményeit szó szerint harangzúgással ünnepelték. A harangszó minden ember életét végigkísérte, a harangozás annyira természetes volt mindenki számára, mint a napfény vagy a szél fuvallat. Harangszó kísérte a pravoszláv ember égész életét: harangszó hirdette a gyermek születését, a keresztelőt, az esküvőt, és a temetést.

Az orosz emberek a harangot élőlénynek tekintették, az emberhez hasonlították és ilyen neveket adtak nekik, mint a Hattyú, Medve, Vörös és Cár harang. A harangnak, mint az embernek van feje, nyelve, teste, ajka válla. A harang – Isten hangja; felébreszti az emberek lelkét és elgondolkoztatja őket az élet értelméről. A harangszót hallgató embernek a lelkében valaminek meg kell változnia. Az erőteljes harangzúgás a belsőnkre hat, felébreszti szunnyadó lelkeinket. Milyen gyászos és idegesítő visszhangot kelt a harangszó a gonosz ember lelkében. Miközben a hívő ember lelkébe a templomi harangszó boldog, örömteli hangulatot hoz. Így az ember meg tudja állapítani saját lelki állapotát, abból, hogyan reagál a harangszóra. Tudunk olyan esetekről, amikor a harangszó akadályozta meg a bűn elkövetést vagy az öngyilkosságot. mivel az embere-
ket megbánásra késztette. Tehát a templomi harangszónak csodálatos ereje van, behatol az emberek szívébe.

A harangok világában különös helyet foglal el a Cár harang.
Ezt a harangot a kiváló mester Iván Matorin alkotta a fiával. Az előkészületek hosszúra nyúltak. De amikor minden kész volt, Moszkvában tűzvész tört ki, ami a Kremlbe is behatolt. Lángra kaptak a faállványok az öntőgödör fölött. A tűz oltása közben a hőmérséklet hirtelen változásától a harang 11 helyen megrepedt és egy 11 és fél tonnás darab kitörött belőle. Ilyen harangot már nem lehetett használni. Majdnem száz évig feküdt a harang a földben, és csak 1834-ben emelték ki a földből, s egy gránit talapzatra állították a harangtorony alatt.

A Cár-harang, a világ legnagyobb harangja

A Cár-harang, a világ legnagyobb harangja

Miben különbözik a katolikus harangszó a pravoszlávtól?
A katolikusoknál a harang vékonyfalú és ezért csak egy hangon szólal meg. Ehhez, még ember sem szükséges, minden mechanikus: forog a tengely, amin a harang függ és a nyelv rendszertelenül üt. Ez a módszer nem ad olyan ritmikus képet, mint amilyen a pravoszláv harangozásé és nem lehet a harangtornyokban nagy harangokat alkalmazni. Oroszországban a harang nyelve mozog és nem maga a harang, amelynek a fala mindig vastagabb volt. Ezért a hangzása sokkal gazdagabb és a hang elárad az egész környék felett.

Most pedig beszéljünk a kellemesen zsongító harangszóról, ami oroszul „Malinovij zvon”. Malinovij zvon letöltése Ez a kifejezés nem a málna szóból ered, hanem Melehen város francia nevéből, amit franciául „Malin”-ak ejtettek. Pontosan I. Péter idejében kezdték behozni Hollan-
diából a finoman szóló harangokat, melyek közül sok a mai napig is ott van Moszkva és Szentpétervár harangtornyaiban. A harangok tiszta, fényes hangzását innen a Malin szóból nevezték el Oroszországban „Malinovij”-nek. A Malinovij harangozás jól gyógyítja az álmatlanságot.

Még a mai napig is Malin – Melehenben rendezik meg a világon a legkomolyabb harangjáték-versenyeket és fesztiválokat és a harangzene legreprezentatívabb koncertjeit. Hallgassanak meg egyet ennek a mesterségnek a remekművei közül! A karácsonyi harangszóval fejezzük be az orosz harangozás történetében tett kirándulásunkat.
Fordíttotta: Szemerédi Mária

: harang, harangozás, harangszó, Jelena Zubovszkája, Malinovij zvon, Oroszország, Ortodox karácsony, Szemerédi Mária
Előző bejegyzés Ortodox karácsony 1. rész Következő bejegyzés Ortodox karácsony 3. rész

Related Articles

Elhunyt H. Szemerédi Mária

Elhunyt H. Szemerédi Mária, a Pécsi Magyar-Orosz Társaság alapítója

2021. december 18. szombatadmin

Pécsen is megünnepelték az orosz karácsonyt

2013. január 7. hétfőadmin

Ortodox karácsony 1. rész

2013. január 7. hétfőadmin

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

  • Események
  • Fotók
  • Hírek
  • Hírlevél
  • Videók

Search

Categories

  • Események (117)
  • Fotók (1)
  • Hírek (164)
  • Hírlevél (1)
  • Videók (5)

Címkék

Adni jó! Andrej Zvyagintsev ANK Beszéljünk oroszul! Borisz Szegál Civil Közösségek Háza Csehily József Farsang Fesztivál filmklub Fjodor Saljapin Győzelem Napja Jaksov Borisz kiállítás Koncert konyha költészet közgyűlés Magasi Ágnes magyar feliratos orosz farsang Orosz Filmklub Online Orosz Karácsony Orosz Kulturális Központ Orosz nyelv Orosz nyelv napja Ortodox karácsony Pavel Lungin posztszovjet Puskin Pécsi Magyar-Orosz Társaság Pécsi Orosz Központ Pécsi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat Russkiy Mir ruszin Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat Szemerédi Mária Timur Bekmanbetov Tóth Ildikó Vladimir Viszockij Vlagyimir Viszockij Vízkereszt Yazhyan Terézia Zenei Világnap úszás

Pécsi Magyar-Orosz Társaság © Русско-Венгерское общество г. Печ