Következő filmünk vetítésére hívunk benneteket, Pavel Lungin rendező «A sziget» című, 2006-ban készült filmje kerül műsorra. A film érdekes történetet dolgoz fel súlyos mondanivalóval.
A II. világháború idején egy német hajó elfoglal egy szenet szállító szovjet uszályt. A hajó fedélzetén Tyihon parancsnok és a fűtő tartózkodik. Mindketten el akarnak rejtőzni a szénrakásban, de a német tengerészek megtalálják őket. A német tiszt felajánlja a fűtőnek, hogy megkíméli az életét, ha lelövi a társát, ehhez a kezébe ad egy pisztolyt és egy golyót. A fűtő lelövi Tyihont, aki a fedélzetre zuhan. A fűtő ott marad az elaknásított hajón, amely hamarosan felrobban… A szerzetesek a parton találják meg a csaknem élettelen testet.
A cselekmény 1976-ban folytatódik. A fűtő nagyon megöregedett, szerzetes lett és Anatolijnak hívják. A kazánházban lakik és a szénrakáson alszik. Különféle nélkülöző és betegségekben szenvedő emberek fordulnak hozzá, mert jövőbelátó képességgel rendelkezik és ima segítségével meg tudja őket gyógyítani.
Múltbéli bűnével hogyan tud megbirkózni, elnyerheti-e a megbocsátást: különösen aktuális kérdések a Nagyböjt idején.
A filmben kiváló színészek kaptak szerepet: Pjotr Mamonov, Viktor Szuhorukov, Dmitrij Djuzsev, Jurij Kuznyecov, Nyina Uszatova.
A rendező, Pavel Lungin így nyilatkozott: „A felvételek során csodálatos közösség alakult ki. Nagyon boldog időszak volt. A színészek jobban játszottak, mint bármikor. Együtt mind jobbak voltunk, mint külön, ilyen az életben csak egyszer fordul elő. És nagyon boldog vagyok, hogy az én életemben ez megtörtént.”
Időpont: 2019. április 10. (szerda) 18:00
Helyszín: Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17.)
Magyar felirattal, 109 perc.
Jó szórakozást kívánunk!
A rendezvény szervezői: Pécsi Magyar-Orosz Társaság és Pécsi Orosz Központ.
Anatolij fiatal katonaként nehéz döntésre kényszerül, amikor a nácik fogságába esik: saját élete megmentése érdekében meg kell ölnie parancsnokát. E szörnyű tett után ortodox szerzetesek mentik meg, és adnak neki otthont, Anatolijból pedig szerzetes lesz. A férfi még harminc évvel a szörnyű események után sem képes szabadulni a bűntudattól, pedig közben – különleges képességének hála – híres gyógyító, sokak számára valóságos szent lesz. Egy nap aztán váratlan vendég érkezik a szigetre, ahol Anatolij él.
A sziget (Ostrov) című orosz film a hit és az Isten-közelség paradox volta mellett elsősorban a szembenézés és a vezeklés mélységeibe világít be.
Pavel Lungin többszörös díjnyertes alkotása a legnemesebb orosz filmművészeti hagyományokat folytatja, amikor egy rövid, de annál hatásosabb felütés után egyértelműsíti: bibliai történetet fog elmesélni. A fiatal Anatolij (Pjotr Mamonov) a második világháború náci inváziójakor feloldhatatlan erkölcsi határhelyzetbe kerül: parancsnokát vagy saját életét mentse? Tette után nem lel megnyugvást, élete egyetlen véget nem érő vezekléssé alakul. Sok-sok évvel később egyszerű szerzetestestvérként találkozunk vele, amint egy észak-oroszországi kicsiny szigeten fűti egy apró monostor épületét. Zavarbaejtően fura alak, nem csak a külvilág, de rendtársai szemében is. Rendületlenül mormolja a Jézus-imát, ám istendicsérete semmilyen liturgia fegyelmét nem tűri meg. Reggeltől napestig dolgozik, ám úgy tűnik, mintha véges-végtelen ráérne. Félnótásként gesztikulál, meghökkent és elborzaszt, ám egyfolytában zarándokolnak hozzá a szegény sorsú muzsikok, hogy tanácsát, mi több, csodatévő hatalmát kérjék.