A téli ünnepek közeledtével figyelmükbe ajánljuk «A sor iróniája. Folytatás» című vígjátékot. Aki már ismeri a film «A sors iróniája, vagy Váljék egészségedre» c. első részét, amely az egyik fontos Újévi televíziós attribútum Oroszországban, kétségtelenül érdekelni fogja a 2007-ben Timur Bekmambetov által forgatott folytatás.
Időpont: 2018. december 5. (szerda) 18:00
Helyszín: Pécsi Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17.)
Magyar felirattal, 109 perc.
A cselekmény a «hősök gyermekei» elv mentén bonyolódik: az eredeti történet hőseinél megjelennek a gyermekek (azaz az eredeti mese folytatása), akik között ugyanazok a viták zajlanak, mint a szülőknél. A cselekmény természetesen a mai valósághoz, életfeltételekhez és értékekhez adaptált.
Szokássá vált, hogy minden év december 31.-én Jevgenyij Lukasin és két barátja, Pável és Alexandr gőzfürdőbe megy. Egyszer, idősebb korában Zsenya megsérti ezt a hagyományt és az apa helyett Pável meghívja a szaunába Zsenya és Gálja fiát – Kosztyát. Vodkát töltenek neki és ráveszik, hogy megigya (Pável szavai szerint) azért, hogy a papa boldog legye, figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy Kosztyának nem szabad innia.
Eszméletét vesztve Kosztya egy idegen lakásban tér magához, ahol paprika spreyt próbálnak fújni rá, amely nem működik. A szépséges Nágya felhívja a vőlegényét, aki autóval jön hozzá, hogy együtt ünnepeljék az Újévet. Hogy milyen lesz az ünneplés – meglátjuk.
A film tele van humorral, ünnepi hangulattal, szeretettel és melegséggel. A női főszerepet Jelizaveta Bojarszkaja játsza, mellette a szovjet filmművészet mesterei: Andrej Mjagkov, Barbara Brilska, Mihail Sirvindt kaptak kulcsfontosságú szerepeket.
Meg kell említeni a film muzikalitását. Felcsendülnek régi és új, népszerű és kevésbé kedvelt melódiák, a csúcsot az «Ismét hóvihar» c. dal jelenti az ismert pop-díva Alla Pugacsova és lánya, Krisztina Orbakante előadásában.
Mindenkinek jó szórakozást kívánunk.
A rendezvény szervezői: Pécsi Magyar-Orosz Társaság és Pécsi Orosz Központ.
A sors fintora 2.
Közeleg az újév, az orosz hagyományok szerint ilyenkor jön Gyed Moroz és Sznyegurocska, vagyis a karácsonyos-mikulásos móka belecsúszik a szilveszterbe; ajándékozás és italozás egyszerre. Az újév köszöntésének sokféle tradícióját lehetne részletezni, milyen ételeket, italokat fogyasztanak, kiket illik meghívni vendégségbe, de most az utóbbi évtizedek kötelező kellékéről esik csak szó. 1975 december 31-e óta minden évben minden oroszajkú család az év utolsó hetén legalább egyszer megnézi az Ирония судьбы или с легким паром című filmet (A sors iróniája avagy… – a cím második részének fordítására pályázatot írunk ki; a győztes kap tőlünk…, elnyer egy…, eh, mindegy, majd kitalálunk valami hasznosat). A tévéfilm minden egyes beállítása, mondata, dala, összes szereplője bevésődött a szovjet-orosz-posztszovjet-posztorosz-posztposzt tudatba és tudatalattiba. Mondjuk, úgy nem nehéz, hogy számítások szerint idén 37. alkalommal adja le az egyes csatorna – de még senki nem panaszkodott az ismétlések miatt.
A történet egy lakótelepi környezetbe ágyazott klasszikus szerepcserés, tévedéses vígjáték, természetesen szilveszterkor játszódik, sok dallal és ivászattal. Az alapszituációt az teremti meg, hogy Moszkvában és Leningrádban két teljesen és szó szerint ugyanolyan lakótelepet építenek fel. A filmet felvezető animációs részben a lakótelepeket tervező mérnök és hivatalnok csatájába is bepillantunk. Zsenya, a főszereplő a menyasszonyával köszöntené az újévet, de előtte a tradícióknak megfelelően a haverjaival elmennek a közfürdőbe, ahol alaposan bevodkáznak… Több részletet nem árulok el; igazából irigykedem azokra, akik először nézik meg.
És 2007 decemberében az orosz mozikban bemutatták a film folytatását! (Ирония судьбы, или С новым счастьем!) Az új filmet az eredeti rendező, Eldar Rjazanov 80. születésnapjára, mintegy ajándék adták; és persze az eredetihez hasonlóan újra eljátszatták az öreggel az ideges repülőgép-utas cameoját. Az új rendező, Timur Bekmambetov az Éjszakai őrség című, Magyarországon is vetített vámpíros-öldöklős fantasy filmmel futott be, a főszereplőt, Konsztantin Habenszkijt is vitte magával az új projektbe. A Macskafogó 2-höz hasonló istenkísértést az első kritikák nem tekintik egyértelműen bukásnak, de még a rajongók is rosszallják a sok product placementet. Idén a mozikban, jövőre a televízióban uralja a karácsonyi szezont az új film, így talán mi is meglátjuk, sikerült-e minden idők legnagyobb orosz kultfilmjét felidézni.