Augusztus végétől egy hónapon át különleges, jövőbe mutató múltidézéseknek ad otthont Művészetek Palotája.
Augusztus 24. és 26. között a száz évvel ezelőtti New Orleans zenei világa kel életre a ház falai között, szeptember 22-én a legjelentősebb magyar jazz-muzsikusok egyike idézi meg a francia zeneszerző, Claude Debussy szellemét, szeptember 26-án a legendás gitáros, Django Reinhardt legméltóbb francia utódja kerül egy színpadra hazánk egyik autentikus cigányzenekarával, a hónap utolsó napján pedig Buenos Aires századelős tangóbárjai elevenednek meg a Müpa színpadán.
Sokadik alkalommal rendezi meg a Müpa a „New Orleans Swingfesztivált”, amely bizonyítja, hogy a jazz gyökereiből máig friss hajtások sarjadnak. Augusztus 24-én Finnország virtuóz klarinétosa, Antti Sarpila lép fel zenekarával, hogy bemutassa tudását, amelyet a swing-korszak legnagyobb klarinétosától, Sidney Bechettől tanult. Másnap a Svájcban élő Csík Gusztáv triója lép fel az amerikai énekessel Joan Faulknerrel és a Müpa közönsége számára jól ismert trombitással, Szalóky Bélával. A fesztivál zárónapján pedig az osztrák jazz-élet fenegyereke, Thomas Gansch és együttese fogják felidézni a dixieland-kultúra legszebb napjait.
Szeptember 22-én Vukán György és triója tiszteleg az idén 150 éves francia zeneszerző, Claude Debussy művészete előtt. Debussyt gyakran illették az „impresszionista” jelzővel, zenéje azonban éppoly beskatulyázhatatlan, mint Vukán György működése. A 20. századi zene forradalmi komponistájának darabjai új színekkel gazdagodnak, amikor a bőgő, a dob és a jazz-zongora mellett egy francia trombitás, Stephane Belmondo trombitahangja is elkezdi újraértelmezni ezeket a csodálatos kompozíciókat.
Szeptember 26-án izgalmas házasságnak lehet szem- és fültanúja a Müpa közönsége. A Django Reinhardt emlékét intenzíven ápoló Christophe Lartilleux és együttese, a Latcho Drom lép színpadra az autentikus cigány népzenét játszó Parno Graszttal. A duplakoncert tehát nem pusztán elképesztő energiákat felszabadító hangversenyként fog maradandó élményt jelenteni, hanem szellemi utazásként is: ahogy nyomon követhetjük, miként jut vissza a roma jazz királyának zenéje a gyökerekhez.
Bizonyos értelemben a gyökerekhez való visszatalálásról szól az a különleges előadás is, amely szeptember 30-án lesz látható a Müpa színpadán. Az Argentínából érkező produkció három táncos pár és egy énekes segítségével a Buenos Aires-i tangó bárok, az úgynevezett milongák világába kalauzol el, ahol a tánc, a zene, a szerelem és az erotika elválaszthatatlan elegyben oldódik fel estéről estére. A latin vér lüktetése aligha töltötte be valaha is olyan erővel a soroksári Duna-partot, mint majd szeptember utolsó estéjén a Művészetek Palotájában.