A Karácsonyt azaz „Krisztus születését – Rozsgyesztvó Hrisztovát” az ünnepek anyjának vagyis a legnagyobb ünnepnek tartják. Ennek a szent éjszakának a jelentése annyira fontos, hogy Krisztus születésétől kezdjük az időszámítást. Oroszországban ezt az ünnepet különösen kedvelték.
Az evangéliumi történet a Betlehem felett álló csillagról már több mint 2000 éve izgatja az emberiséget. A régi időkben a csillagok megjelenését vagy eltűnését egy nagy ember születésével vagy halálával hozták kapcsolatba. A görögök, rómaiak, perzsák és más népek is hittek ebben.
Az egész Keleten elterjedt az a hiedelem, hogy a közeljövőben Judeában meg kell születnie a világ Megváltójának, aki előtt meghajol minden nép. A legjelentősebb római költők egyike, Vergilius Krisztus születése előtt 40 évvel a Bukolika c. eposzában azt írta, hogy bekövetkezik egy olyan világméretű kozmikus jelenség, ami az időszámítás újrakezdését hozza magával. Éppen ezért ábrázolták Vergilius jövendölését a moszkvai Kreml „Angyali üdvözlet” templomának falán.
Oroszország legismertebb templomát, a moszkvai „Megváltó Krisztus születése” templomát is erről az ünnepről nevezték el.
I. Alexandr imperátor 1812. december 25-én, Krisztus születése napján /vagyis Karácsonykor/ írta alá azt a nagyjelentőségű Manifesztumot, amely tanúsítja, hogy Napóleon seregei fölött aratott győzelem tiszteletére templomot építtet.
***Fotó: a Megváltó Krisztus temploma
Krisztus születése, vagyis a Karácsony tiszteletére emelt templomok és kolostorok száma azt fejezi ki, hogy az oroszok mennyire szeretik ezt az ünnepet, a karácsonyhoz írt színes himnusz, pedig az ikon. Az oroszok az ikont nem festik hanem írják.
Minden egyes ünnepről festett ikonról el lehet mesélni az egész Evangéliumot. Általában bármely ikon nem egy külön történetet mesél el, hanem egészében a Jó hírt. Ahogy egy cseppben benne van a tenger, úgy a Karácsonyi ikon az Evangéliumot ábrázolja Krisz-tus születésétől a keresztre feszítéséig. Rubljov 1405-ben festett „Krisztus születése” ikont, melyetaz orosz ikonfestészet etalonjának tartják, ezt az ikont úgy lehet olvasni mint egy könyvet.