2014. március 1-jén, 16:00-kor a pécsi Művészetek Házában (Művészetek és Irodalom Háza, Pécs, Széchenyi István tér 7-8) a Pécsi Magyar-Orosz Társaság vendégül látja a Penzai Népi Együttest a „Mirjanye”-t.
Szeretettel várjuk Önöket egy igazi, tavaszváró koncertre!
Élettel teli népdalokat, hagyományokat, népi hangszereket hallhatnak az elismert formáció művészetéből.
A belépés ingyenes
A „Mirjanye” együttes híres az orosz falvakban, városokban és az egész országban. Ez egy élettel teli, feledhetetlen, energikus, az orosz népdal iránt táplált szeretetteljes együttes. Az együttes művészeti vezetője Pikova Jelena Gennagyjevna. A koncertmester Andrejev Mihail Viktorovics. A formáció célja a legjobb orosz ének- és zeneművészeti darabok tanulmányozása és propagálása.
Az együttes műsorában megjelennek a régi hagyományok, lírai-, táncos-, humoros dalok, csasztuskák, varázsigék, egyházi és világi zene, paraszti dalok és körtáncok. A zene kínálat kiszélesítése, illetve színesítése érdekében, folklór expedíciókat szerveznek a penzai területen.
A koncert műsorában népi hangszereket használnak: harmónium, balalajka, hegedű, gitár, fúvós és egyéb hangszerek.
A „Mirjanye” népi együttest 1990-ben alapították. 1992-ben kapta a „népi” jelzőt. A „Mirjanye” együttes 1991-ben, Moszkvában az I. Nemzetközi Szórakoztató Hangverseny díjazottjaja lett. 1993-ban az együttes részt vett a Népi Formációk Fesztiválján, amely a Jenyiszej partján került megrendezésre Krasznojarszktól Norilszkig. 1994-ben az együttes III. helyezést ért el az „Oroszország Hangjai” II. összoroszországi tv-rádió népdal versenyen Szmolenszkben. 1996-ban a Meierhold múzeumban egy színházi-énekes műsort adott elő „Élő régiség” címmel, amely Tatjyána Csagorova orosz hagyományok, tavaszvárók, esküvők, karácsony, farsang kiállításának keretein belül volt. Ezért az előadásért az együttes megkapta az összoroszországi művészeti verseny díját megyei szinten. 1997-ben a „Kristály vitorla” megyei verseny díjazottja lesz „zene” kategóriában. 1998-ban az „Éneklő Oroszország” Nyizsnyij Novgorodban, B. Livanov emlékére megrendezett régió közti versenyen I.helyezett lett. Az évek folytán az együttes a következő fesztiválokon vett részt: „Folklór Tavasz” – Moszkva, „Pszkovi gyöngyök” – Pszkov, „Karácsonyi találkozások” – Moszkva, „Szovalszkije rosszipi” – Voronyezs”, Gubkin, Belgorodi terület, Szaratov stb, ahol az együttest oklevelekkel és levelekkel díjazzák a hatalmas kulturális hozzájárulásért és a folklór gazdagításáért, valamint a fesztiválokon való részvételért. 2001-ben az „Oroszország az én szívem, dalom” összoroszországi versenyen megnyerte a Lipeck városában. 2002-ben az A. Tarhov emlékére rendezett „Volgamenti Folklór” c. fesztiválon díjazták. 2003-ban a tambovi ” Oroszország, Rusz! Őrizd magad, őrizd” fesztiválon fődíjat kapott. Ugyan ezen évben az együttest meghívták a köztársaság napján Csebokszáriba. 2003 szeptemberében az együttest meghívták egy orosz küldöttség keretein belül Kijevbe.
2004 szeptemberében az együttes a kazahsztáni Simkentbe utazott a penzai küldöttség keretein belül.
Az együttes nem egy alkalommal rendezett zenei színdarabokat: „Kozák mese: Kuzma és a bánat”, a Kuprin nyomán írt „Oleszja” c. elbeszélés, amely után az együttes a Kuprin versenyen a „Gránát karkötő” oklevelet kapta meg „színművészet” kategóriában.