A moszkvai székhelyű Szolzsenyicin nevét viselő Orosz Emigráció Házát 1995-ben alapították.
A Ház egy olyan, a világon egyedülálló intézmény, mely amellett, hogy otthont ad az orosz emigráció szellemi és kulturális örökségének, múzeumként, archívumként, tudományos központként és kiadóként is segíti ezen örökség ápolását. Alaptevékenységét teljes egészében az orosz emigrációnak szenteli, ám mindeközben igyekszik fenntartani, megerősíteni és fejleszteni az anyaország és az emigrációban élő oroszok közötti kapcsolatokat.
Az Orosz Emigráció Házának gyűjteményében olyan ritkaságok szerepelnek, mint például Alekszej cárevics takarójának szövet darabja, F.I. Saljapin operaénekes halotti maszkja, Nagy Péter cár és II. (Nagy) Katalin cárnő oklevelei, a XVII-XX. századi térképek és vázlatok gyűjteménye, az Oroszország határain kívüli pravoszláv templomokat megörökítő képeslap-kollekció, az Emigráns Oroszországban működő színházak plakátjai, a cári családról és annak szűkebb környezetéről, a fehér hadvezérekről, illetve a Fehér Mozgalom olyan vezetőiről készített fénykép-portrék, mint Gyenyikin, Jugyenyics, Vrangel és Kolcsak tábornokok, valamint az orosz diaszpóra tagjainak életéről szóló amatőr fotográfia-gyűjtemények.
Az Orosz Emigráció Háza és a moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ közös kiadásában jelent meg egy igen érdekes tanulmánykötet, melynek címe ”A fehér emigráció Magyarországon (1920-1940)”. E tanulmánykötet bemutatójára is sor kerül 2012. szeptember 28-án, pénteken a 15 órai kezdettel rendezett ünnepélyen, amelynek programjában az Orosz Emigráció Háza által a Pécsi Tudományegyetemnek adományozott könyvek átadása és az azokból készült könyvkiállítás megnyitása is szerepel. A könyvadomány átadója Jelena Viktorovna Krivova, a Szolzsenyicin nevét viselő Orosz Emigráció Házának Nemzetközi és Regionális Együttműködési Osztályának vezetője. Az ünnepélyes átadáson beszédet mond Dr. Fischerné Dr. Dárdai Ágnes, a Tudásközpont igazgatója, majd levetítik az orosz emigrációról és az Orosz Emigráció Házáról szóló orosz nyelvű dokumentumfilmet, ezt követően pedig előadást tart V. F. Dudarjev, a Junoszt c. folyóirat főszerkesztője a modern orosz irodalom kérdéseiről.
Dr. Végvári Valentyina egyetemi docens, a Pécsi Orosz Központ vezetője
Telefon: 06-70/2047960